Serpme Kahvaltılardaki İsraf

Her gün yaklaşık 25 bin insanın açlıktan öldüğü bir dünyada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü dünyada üretilen yiyeceklerin yaklaşık %14’ünün daha tüketiciye ulaşamadan çöpe gittiğini açıkladı. Türkiye’de bir yılda yetişen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25-40’ının kaybolduğunu veya israf edildiğini görüyoruz. Asya ülkelerinin zirvede olduğu raporda, özellikle düşük gelirli ülkelerde taze sebze ve meyve gibi ürünler için soğutucu ortamlarının sağlanamaması gibi temel altyapı yetersizliği nedeniyle gelişmiş ülkelere göre daha fazla israf oluyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ün yaptığı açıklamaya göre, dünyada gıda israfının büyüklüğü 1,3 milyar tona ulaşmış durumda. Diğer yanda, dünyada 820 milyonun üzerinde insan açlık sınırında yaşıyor. İşin en üzücü kısmı ise, bu 1,3 milyar ton israf edilen gıdanın 820 milyon insanı 3 defa doyurabilecek olması. Peki bir tarafta böylesine israf varken, diğer tarafta nasıl bu kadar aç insan olabiliyor? Aslında cevap basit; temel olarak doğru ürünün, doğru zamanda, doğru kişiye, doğru fiyattan ulaşamamasından kaynaklanan bir dengesizlikten bahsediyoruz.

Ülkemize dönecek olursak, bugün 83 milyonluk genç nüfusu ile kendi bölgesinde önemli bir güce sahip olan Türkiye’de de gıda israfının boyutu çok farklı değil. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın 2019’da açıkladığı verilerde, yıllık 214 Milyar TL’lik ciddi bir gıda israfı olduğunun altı çizilmişti. Belki de daha iyi hayal edebilmemiz için yıllık gıda israfının boyutunun, bugün ülkemizin en değerli markası olan THY’den 20 adet yaptığını söylemek gerek. Bir diğer yanda ise 16 milyon insanımız açlık sınırında, 48 milyon insanımız yani ülkemizin yarısından fazlası yoksulluk sınırında yaşıyor.

Kendimize, peki biz bu durumu nasıl çözebiliriz? diye sorarak yaptığımız saha araştırmalarında; işletmelerin ürünlerinin fiyatlarıyla kolayca oynayabilecekleri dinamik bir altyapı ve bireysel kullanıcıların sadece yemek fırsatları görebildikleri konum tabanlı bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu görmüş olduk. Anlık, insanların iyi yemeğe daha uygun fiyatlarla erişebileceği; işletmelerin o anki ihtiyaçlarına yönelik anlık kampanyalarla yemek israflarını azaltıp, ürünlerini yeni tüketicilerle buluşturabileceği kullanımı kolay mobil uygulama olmayı hedefliyor.